Oficjalne tryby rozgrywki
Gra oferuje kilka zróżnicowanych trybów rozgrywki – trzy podstawowe to: odbicie zakładników, podłożenie lub rozbrojenie bomby oraz zamach na ważną osobistość. Poza tymi podstawowymi trybami, tworzone są również mapy realizujące inne scenariusze – np. bezpośredni pojedynek miedzy drużynami, a także np. takie, w których jedynymi dozwolonymi broniami są np. pistolety, granaty, bądź noże.
Hostage Rescue (odbicie zakładników)
Tryb ten rozgrywany jest na mapach z przedrostkiem "'cs_'". Zadaniem antyterrorystów (CT) jest odbicie zakładników przetrzymywanych w bazie terrorystów (T) i doprowadzenie ich do punktu ratunkowego. Terroryści natomiast muszą im w tym przeszkodzić. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy antyterroryści uwolnią wszystkich żyjących w danym momencie zakładników (wygrana CT), gdy skończy się czas przeznaczony na rozgrywkę (wygrana T), lub gdy któraś z drużyn straci wszystkich graczy (wygrana drużyny przeciwnej).
Bomb/Defuse (podłożenie / rozbrojenie bomby)
Akcja rozgrywki toczy się na mapach z przedrostkiem "'de_'", a główną rolę odgrywają terroryści. Mają oni za zadanie przedrzeć się do wyznaczonego miejsca (BS - Bomb Site; zazwyczaj są 2 takie punkty), w którym muszą podłożyć bombę, co uniemożliwić im będą się starali antyterroryści. Rozgrywka kończy się w momencie wybuchu bomby (wygrana T), rozbrojenia jej przez antyterrorystów lub skończenia się czasu (wygrana CT) lub w przypadku straty wszystkich graczy przez jedną z drużyn (wygrana drużyny przeciwnej). Bomba po podłożeniu przez T standardowo wybucha po 45 sekundach więc gdy T zdobędą BS wcale nie oznacza to odrazu końca rundy. Jezeli wszyscy terroryści zginą a bomba tyka, runda nie zakończy się aż do wybuchu lub rozbrojenia przez CT.
Assassination (zamach)
Areną działań są mapy z przedrostkiem "'as_'". Jeden z graczy drużyny antyterrorystów staje się VIP-em, którego reszta drużyny musi eskortować do specjalnego punktu ewakuacyjnego. Zadaniem terrorystów jest zabicie VIP-a, a jest ono utrudnione, ponieważ mogą oni kupić jedynie niektóre rodzaje broni. Rozgrywka kończy się, gdy VIP bezpiecznie dotrze do punktu ewakuacyjnego (wygrana CT), terroryści zabiją VIP-a (wygrana T), drużyna straci wszystkich graczy lub czas rozgrywki zostanie przekroczony. VIP nie może kupować broni, ale ma 200% kamizelki czyli 2 razy więcej niż może mieć ktokolwiek inny.
Escape (ucieczka)
Tryb ten został oficjalnie wycofany w Counter-Strike’u beta 7.0[2], jednak możliwość gry pozostała. Miejscem tego rodzaju rozgrywki są mapy es_. Zadaniem terrorystów jest ucieczka z terenu działań do wyznaczonego punktu. Nie jest to łatwe, gdyż terroryści nie mogą kupować broni – jedyną możliwością jej zdobycia jest odnalezienie miejsca, w którym broń jest składowana. Antyterroryści muszą oczywiście powstrzymać terrorystów przed ucieczką. Rozgrywka kończy się, gdy połowa terrorystów ucieknie, antyterroryści powstrzymają (zabiją) większość terrorystów, jedna z drużyn straci wszystkich graczy lub skończy się czas. Po ośmiu rozgrywkach w tym trybie, role odwracają się.
Nieoficjalne tryby rozgrywki
Fun maps
Mapy zazwyczaj robione przez fanów. Polegają one na wybiciu przeciwników - z tą jedną różnicą, że drużyny są w zamkniętych pomieszczeniach, w których jest mnóstwo drzwi. Na początku każdej tury losowo wybierane drzwi się otwierają, nimi przechodzi się na inną lokację, w której spotyka się następnych przeciwników. Każda lokacja posiada swoją własną broń, także wchodząca drużyna ma tylko ten rodzaj broni. Rozgrywka na te same bronie pomiędzy drużynami jest wyrównana. Wygrywa ta drużyna, która posiada umiejętności, a nie pieniądze i broń.
Aiming
Są to małe mapki, których nazwa zazwyczaj zaczyna się od przedrostka aim_. W tym trybie broń (zwykle jednego rodzaju) leży na ziemi lub zawodnicy dostają ją na początku każdej rundy, a jedynym celem rozgrywki jest zabicie przeciwników.
Fun Yard
Mapy fy_ (Fun Yard) są bardzo podobne do mapek typu aim_. Różnią się jedynie ilością przeszkód, których na mapach fy_ jest więcej oraz tym, że na ziemi leżą bronie różnego typu.
Surf
Na mapach surf_ przede wszystkim surfuje się po specjalnych pochyłych ścianach. W niektórych rozgrywkach chodzi o to aby czym prędzej przelecieć z 1 poziomu na 2 w innych, natomiast w innych która ekipa (CT) czy (T) szybciej doleci do broni i zgładzi tę drugą. Surfowanie na tych mapach jest dość trudne, gdyż aby opanować tą technikę w stu procentach, trzeba umieć wiele trików np.Strafejump. Generalnie polega na tym, że w przeciwnych kierunkach naciskamy strzałki niż jest pochyłość ściany ściany np. jak surfujemy po prawej stronie to trzymamy strzałkę w lewo, i odwrotnie do surfowania po lewej stronie. Aby się wybić musimy wykonać zawrót myszy w kształcie "łezki". Nie naciskamy strzałki do przodu gdyż wtedy spadniemy.
Awp
Awp_ to mapy na otwartej, rozległej przestrzeni polegające na ćwiczeniu swoich umiejętności snajperskich za pomocą karabinu zwanego AWP(Arctic Warfare Police) lub AWM (Arctic Warfare Magnum).
HE
Mapy, których nazwy zaczynają się od he_. Zadaniem gracza jest zabicie przeciwników tylko przy pomocy granatów i noża.
Knife Arena
Na mapach z przedrostkiem ka_ jedyną dostępną bronią jest nóż, którym należy zabić wszystkich przeciwników.
CSDE
Mapy, zaczynające się od csde_, łączą w sobie zadania z misji hostage rescue i bomb/defuse.
Prepared Assault
Zadania są takie same jak w standardowej grze (Hostage Rescue i Demolition), jednak zamiast terrorystów i antyterrorystów występują gangi i policja. Obie drużyny są słabo wyposażone, a mapy pa_ są stosunkowo małe.
Revolver Helden
Mapy o przedrostku rh_ przenoszą graczy w świat Dzikiego Zachodu. Zawodnicy wcielają się w zastępców szeryfa i złodziei bydła, a jedynymi bronią z jakiej mogą korzystać jest strzelba (Steyr Scout) i rewolwery (pistolety Beretta Elite lub Glock 18).
Offline